Patron Forum notebook pc  driver download


Şivlilik nedir, ne zaman kutlanır, niye kutlanır, kim kutlar
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 37 Oy - Ortalama: 3.54
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konu: 1,824
Mesaj: 4,556
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Mar 2009

Şivlilik nedir, ne zaman kutlanır, niye kutlanır, kim kutlar

Konya yöresinde hala sürdürülen bir regaib kandili geleneği. regaib kandili günü sabahı, sabah namazından sonra mahalledeki üç ile on beş yaş arasındaki kız erkek çocukları sokak başlarında toplanarak ilk kapıdan başlamak üzere kapıları birer birer çalarak açılmasını beklerler, kapı açılması biraz gecikti mi hep bir ağızdan ve tempo ile şu maniyi söylemeye başlarlar:
şivli şivli şişirmiş
erken kalkan pişirmiş
iki çörek bir börek
bize namazlık gerek.
şivlilik...
çocukların sesini duyan ev sahibi bayan, elindeki tabak dolusu üzüm veya ne verecekse (çerez, gofret, çikolata, şeker, meyve vs.) onunla gelerek kapıyı açar ve sıra ile çocukların avucuna veya ekseriyetle boyunlarına takmış oldukları keselere birar avuç vermek suretiyle onları sevindirir, çocuklar bu kapıdan kısmetlerini aldılar mı diğer kapıya topluca koşmaya başlar, öğleye kadar bütün mahalle dolaşılmış olur.

k_hasan42_sivlilik121.jpg


Üç ayların başlangıcı olan Regaip Kandilinden bir gün önce çocuklar ellerinde fenerlerle akşam sokaklara çıkarlar ve kendilerince eğlenirler. Fener alayları yapılır, kız kaçıranlar, maytaplar, torpiller patlatılır. Büyüklerin kontrolünde ateşler yakılır ve eğlence tüm gece sürer.

Regaib Kandili günü ise çoluk çocuk herkes ellerinde poşetlerle sabahın ilk ışıklarını bekler ve sokaklarda başka bir şenlik başlar. Kapı kapı dolaşılır ve ŞİVLİLİKKKKKK diye bağırarak çilolata şeker vb. şeyler toplar.

anahtar kelimeler:Şivlilik nedir, ne zaman kutlanır, niye kutlanır, kim kutlar,anlamı nedir

Cevapla
(Son Düzenleme: 05-24-2012, 01:00 PM, Düzenleyen: thepatriot.) .


Hızlı Menü:
Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.