Patron Forum notebook pc  driver download


Gizli ve Salt Okunur klasörler i gösterme
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 70 Oy - Ortalama: 3.37
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konu: 1,824
Mesaj: 4,556
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Mar 2009

arkadaşlar merhaba... son günlerde yaygın olan bir virüs dosyalarımızı gizli hale getirip sistem dosyası haline sokuyor..buna çözüm ise çok basit:

başlat >> çalıştırdan cmd yazarak komut istemini açın

"cd" komutu ile düzenlemek istediğiniz klasöre gelin ardından

"attrib /d /s -h -r" komutu ile bulunduğun klasör ve altındaki tüm dosya ve klasörlerin salt okunur ve gizli özniteliğini kaldırabilirsiniz...


şöyle bir sorunla karşılaşırsanız:

"Sistem Dosyası sıfırlanmıyor"
şu kodu yazın:
lazım olan arkadaşlar için komut "attrib /d /s -h -r -s"


ve bir başka anlatım

Çözümü üreten arkadaş Trojanla 11 ocak tarihinde karşılaşmış.. Yeni bir trojan ve yakın zaman içerisinde daha çok yayılacaktır.
Amvo.exe - U.bat - Amvo0.dll Trojan

Bugün karşılaştığım bir trojan türünden bahsetmek istiyorum. Bulaştığı bilgisayara ilk önce internet üzerinden geldiğini düşündüğüm ama sonradan flash disk üzerinden bulaştığını öğrendiğim bu truva atının genel tanımlayıcı özellikler, “amvo.exe,amvo0.dll,autorun.inf ve u.bat”.

Semptomlar : Trojan sisteme flash disk içerisinden bulaşıyor.Ama bunun bu tür taşınabilir bellekler için yazıldığını düşünmüyorda değilim.Flash diski iki kez tıklayıp açmaya çalıştığınızda daha önceden “autorun.inf” dosyası flash diskin üzerinde kayıtlı olduğu için direkt olarak “u.bat” isimli dosyayı koşulsuz olarak çalıştırıyor.Antivirüs programınız varsa size bir uyarı verecektir ancak bu sorununuzu çözmüyor.Truva atı kendini önce system32 klasörü içine amvo.exe adı altında kaydediyor.İkinci adımda oluşturduğu amvo0.dll dosyasını windows klasörüne, u.bat ve autorun.inf dosyasını da tüm lokal sürücülere kopyalıyor.İşte şimdi yandınız, tabi bilgisayarınızı enfeksiyondan sonra yeninden başlattıysanız.Yeniden başlatma işlemi yapıldıysa artık lokal disklerinize ulaşamıyorsunuz demektir.Bu kadarla da bitmiyor.Artık gizli dosyaları görme seçeneğinizde istediğiniz gibi çalışmıyor.Yeniden başlatma işlemi olmadıysa işiniz daha kolay.


Çözüm : Hey gidi günler deyip DOS kullanabilen arkadaşlar kolları sıvasınlar.Bilmeyenlerde sıvasınlar, çünkü birazdan bi kaç dos komutu ile bu sorunu çözmeye çalışacağız :

- Başlat menüsünde ÇALIŞTIR uygulamasını açın ve CMD yazıp enter e basın

- Gelen pencere de gördüğünüz “C:\>…..\…” varsayılan klasörünüzü gösterir.Bizim işimi sürücülerle olduğu için “CD\” yazmalısınız.Bu sizin sürücü köküne ulaşmanızı sağlar ki bizim ilk işimiz orada.

- Artık yol olarak “C:\>” görünüyorsa ilk komutumuz şu şekilde :

attrib -a -r -s -h autorun.inf ( ve enter )
attrib -a -r -s -h u.bat ( ve enter )

Burada ki amacımız hiç bir şekilde görünür hale getiremediğimiz bu dosyaları dos ortamında görünebilir hale getirmek.

- Şimdi de bu dosyaları silelim :

del autorun.inf ( ve enter )
del u.bat ( ve enter )

Bu iki dosya silindikten sonra varsa eğer diğer lokal disklere de yukarda ki komut satırı parametreleri ile ulaşıp o alanda ki autorun.inf ve u.bat dosyalarını silin.

- Şimdi ikinci aşamaya geçiyoruz.Bilgisayarına bu trojanı bulaştırmış ama yeniden başlatmamış olanlar bu kısımdan itibaren takip etmeliler.Onların işi daha kolay.Şimdi aynı komut satırında önce “cd windows” parametre sizi “c:\>windows” alanına getirdikten sonra da “cd system32″ yazıp entere basın.Bu sizi “c:\windows\system32>” klasörüne getirmeli.

- Az önce ki gibi :

attrib -a -r -s -h amvo.exe ( ve enter )
attrib -a -r -s -h amvo0.dll ( ve enter )

yazıyoruz ve gizli dosyaların ortaya çıkmasını sağlıyoruz.

- Bu dosyaları siliyoruz :

del amvo.exe ( ve enter )
del amvo0.dll ( ve enter )

- Yapmamız gereken sonraki işlem konsol penceresini kapatıp yine başlat menüsünden ÇALIŞTIR uygulamasına MSCONFIG yazıp çalıştır demek.Karşınıza Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı çıkacak.Burda BAŞLANGIÇ kartını yukardan seçin ve gelen listeden “AMVO.EXE” satırının yanında çentiği kaldırarak açılışta çalışmasını durdurun.

- Ve son işlem.Başlat menüsünde ki ÇALIŞTIR uygulamasına artık aşinayız.Bu kez oraya REGEDIT yazıyoruz.Karşımıza Kayıt Düzenleyici gelecek.Bu uygulama dikkatli kullanılması gereken bir uygulama.Yanlışlıkla yapılabilecek bir değişiklik dimyata giderken bulgurdan olmanıza neden olabilir.O yüzden sadece şunu yapın :

- F3 tuşuna basın

- Arama penceresine “AMVO.EXE” yazıp entere basın

- Bulduğu tek kayıt zaten onun kayıt anahtarı olacaktır.Lütfen onun bulduğu değeri silmeyin.Sol tarafa baktığınızda kayıt ağacına aslında ona ait bir klasör göreceksiniz.Üzerinde AMVO yazan bu klasörü iyice emin olduktan sonra silin.

- Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yeniden başlatma sonrasında lokal disklerinizin yine autorun ile açılıp açılmadığını kontrol edin.Eğer yine böyle bir durum varsa yukarda ki işlemleri tekrarlayın.

Söylediğim gibi ben denedim sorun giderildi.. umarım bu sorunu yasayan arkadaşların işine yarar..

Ayrıca combofix isimli dosyayı indirerek autorun.inf ve bulaşabileceği sürücüleri bu dosya ile temizleyebilirsiniz. Dosya boyu 1,5 Mb civarındadır.

ComboFix

Konu alıntıdır. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Alıntıdır.

kaynak escape... Smile

Cevapla
(Son Düzenleme: 05-01-2008, 02:49 PM, Düzenleyen: thepatriot.) .
Konu: 1,005
Mesaj: 2,743
Cinsiyet: Seçilmemiş
Kıdem: Jun 2007

paylasım ıcın tesekkurler

Cevapla
.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gizli olan dosyaları gösterme görünmeyen dosyaları gösterme attrib komutunu kullanma escape 0 182,825 11-23-2010, 05:59 PM
Son Yorum: escape
  Gizli dosyaları göster özelliğini çalıştıramıyorum escape 2 7,131 08-31-2008, 03:11 AM
Son Yorum: NMS

Hızlı Menü:
Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.