Patron Forum notebook pc  driver download


.com, .net, .org, .biz, .info, .tr açıklamaları nedir ?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 105 Oy - Ortalama: 2.79
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konu: 154
Mesaj: 2,864
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Jan 2007

Firmanıza uygun Alan Adını birçok uzantı alternatifi ile tescil edebilirsiniz. Bu uzantılar işinizin veya verdiğiniz hizmetin cinsini veya coğrafik bölgesini göstermektedir. İşte seçebileceğiniz birkaç uzantı alternatifi:

.com : İngilizce'de "commercial" kelimesinin kısaltması olan .com uzantısı, “ticari” anlamına gelmekte olup dünya çapında herhangi bir kısıtlamaya tabii olmadan kullanılmaktadır. Birçok firma .com uzantısını, internette çok yaygın tanınmış olması sebebiyle tercih etmektedir. Öte yandan, firmalar internete taşındıkça, boşta kalan .com uzantılı alan adlarının sayısı da azalmaktadır.


.net : İngilizce'de "network" kelimesinin kısaltması olan .net uzantısı, “ağ, şebeke” anlamına gelmekte olup, dünya çapında herhangi bir kısıtlamaya tabii olmadan kullanılmaktadır. Bu Alan Adı uzantısı, Internet altyapısı sağlayan firmalarının yanısıra, bazı firmaların intranet siteleri için de tercih edilmektedir.


.org: İngilizce'de “organization” kelimesinin kısaltması olan .org uzantısı "örgüt, organizasyon" anlamına gelmekte olup dünya çapında herhangi bir kısıtlamaya tabii olmadan kullanılmaktadır. Kar amacı gütmeyen siteler tarafından kullanılmaktadır.


.biz: İngilizce'de “business” kelimesinin kısaltması olan .biz uzantısı, “iş” anlamına gelmekte olup sadece iş odaklı sitelerin kullanımı ile kısıtlanmıştır.


.info: İngilizce'de “information” kelimesinin kısaltması olan .biz uzantısı, “bilgi” anlamına gelmekte olup dünya çapında herhangi bir kısıtlamaya tabii olmadan kullanılmaktadır. Daha çok bilgi ve fikir içerikli siteler için tercih edilmekte olan bu Alan Adı uzantısının popülaritesi gittikçe artmaktadır.

.tr: Bu Alan Adı uzantısı coğrafi olarak Türkiye'ye ait bir web sitesi olduğunu göstermektedir.

Türkiye için Alan Adı, tahsis işlemlerini yürüten ODTÜ'den satın alınır. Bu isimleri alabilmek için bazı sınırlar mevcuttur; com.tr için şirket olmanız, net.tr için ISS olmanız gerekmektedir. com.tr uzantılı bir Alan Adı satın alabilmek için, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Ticari Sicil Tescil Belgesi veya Patent Enstitüsü tarafından verilen Marka Tescil Belgesi istenmektedir. Uzantısı, nom.tr olan Alan Adları isim sahiplerine ve gen.tr olan Alan Adları da yine ilk müracaat edene satılırlar.

.tr uzantılı Alan Adı almak istiyorsanız, stratejik ortağımız Koç.net ile Koç.net Yardım Masası'ndan (0216 556 10 10) temasa geçebilirsiniz

Cevapla
.
Konu: 452
Mesaj: 2,357
Cinsiyet: Seçilmemiş
Kıdem: Jul 2007

eline sağlık.

Cevapla
.
Konu: 792
Mesaj: 2,410
Cinsiyet: Seçilmemiş
Kıdem: Jan 2007

faideli bilgiler

Cevapla
.
Konu: 253
Mesaj: 1,606
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Nov 2007

tşkler abi eline sağlık bilmeyenlerde öğrenmiş olur

Cevapla
.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

bilmeyenler için demicem komik oluyo güzel paylaşım tşkler

Cevapla
.
Konu: 253
Mesaj: 1,606
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Nov 2007

sen hepsini bilince bilmeyenler denilince komik görüyon Big Grin

Cevapla
.
Konu:
Mesaj: N/A
Cinsiyet:
Kıdem: N/A

hayır, kendini beğenmiş durumunda gözükmek istemem
ben bişeyi bilmesem bile bilmeyenler için güzel dese birisi o bana komik gözükür yapılan paylaşım bilenler için yapılmaz tabiki bilmeyenler için yapılır, yani bilmeyenler için yararlı vs. demek komik oluyo Big Grin

Cevapla
.
Konu: 253
Mesaj: 1,606
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: Nov 2007

neyse komik momik bilmeyen adam bakar öğrenir Big Grin

Cevapla
.


Hızlı Menü:
Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri : MyBB Türkiye
MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.